Jag tror det hänger ihop med frihet. Att sitta högt uppe gör det enklare att drömma. Inte fantisera. Drömma. Stor skillnad. Fantiserar gör jag som bäst på tåg eller på café. Med många människor som lockar mina tankar. Drömmer gör jag bäst ensam med naturen som enda sällskap. Där uppe, på taket, omringad av det mörka. Där uppe där inga hinder finns. Allting är möjligt. Det är där de bästa drömmarna vävs. Av skiraste tråd. Jag tror jag behöver hitta ett Södertäljetak. Har letat länge efter en helig plats. Det ingår i boken jag fick av Anna Fredin. Jag har tänkt kyrka men jag är inte religiös. Jag har tänkt skog men hittar inte min glänta. Det är en vindslucka jag saknat. Att jag inte tänkt på det tidigare. Undrar var den finns och hur jag ska göra för att hitta den?
Hmm, någon som bor i ett hus med schysst tak?
Åh, en helig plats. Jag hade det en gång, på en gård där jag jobbade på somrarna.
Jag har inte riktigt hittat ngn ny sen.. Jag ska nog oxå leta.
Hur såg den ut, den du hade där?
Det var helt enkelt en glänta i skogen. Med tillhörande liten bergsknalle. Det var som ett rum och jag är rätt säker på att det användes på älvmöten oxå.
Den syntes inte från vägen alls, man trodde bara att det fanns skog där. Jag hittade den när en av hästarna var på rymmen. Utan att vara medveten om det var det där jag började meditera. Vilket jag sen tyvärr inte gjorde mer sen på många år.
Jag vill lära mej att meditera, yoga nidra kanske är en viss sorts meditation men jag vill testa riktigt. Hade hellre gått på yogaretreaten nu i maj istället för september, det hade känts fint att på ett tyst sätt få välkomna våren och sommaren. Men nu får hyllningen bli till höst och nystart istället. Jag började fundera på mina egna gläntor genom åren, ger en skön känsla i kroppen.
Jag rekommenderar kundaliniyogan. Det finns mängder av enastående medtitationer inom den som jag bara älskar.
Är det den som sägs kunna vara farlig, fel använd?
Näej, snarare tvärtom. Barn och gamla tanter passar den bra för oxå! Men medtiationerna kan bli väldigt känslosamma om man är mottaglig. Som jag.