Det skulle kunna bli ett långt inlägg. Men det blir det inte. Det blir ett kortare med minst trippla känslor och färre ord. Jag skulle vilja säga att det är över men det vore en underdrift. Det är en ny riktning. Det finns inte längre inslag av väntan. Men fantasin räcker inte alltid till när saknaden sveper in upptäcker jag denna morgon. Det är lite tornado över den. En inre rätt osynlig tornado. Men min kropp behöver fantasin. Den är inte i bästa skick. Jag önskar att jag kände annorlunda. Men att spela är inte samma sak som att fantisera. Det tror jag är direkt skadlig. Ibland tycker jag att det kan vara svårt att avgöra när det är läge att stanna kvar för att rensa klart och när det är dags att gå för att det aldrig går att rensa ut precis allt. Märker att det finns en tendens att kunna fastna i tankarna, oavsett tankar.
Och de går att byta med idogt arbete.
Tror det bara är att försöka rida på vågorna för allt du känner är säkerligen helt normalt
Jag tror att jag nu har vågorna i midjehöjd. De skvätter upp rejält i ansiktet fortfarande. Men jag står upp. Ramlar inte omkull.
Men du är inte rädd för vatten så skvättandet fixar du galant. So what om du ramlar i lite då och då? Ta då ett litet dyk och sen upp till ytan igen.
Det har du alldeles rätt i. Jag är inte rädd för vatten och ramlat omkull har jag gjort många gånger förut. Jag rullar med vågorna en stund innan jag surfar på dem. Tack för att du finns min vän!
Oj trippla känslor, som att se på en spegelblank svart myr och förundras och undrar vad som sker där under. Under ytan.
Jag tänker på dig, och dina nya riktning
Det är mycket som sker just nu. Jag försöker reda ut det. Men det vill bli bra.